Cycling – African Continental Championships – 2018

Women’s Road Race – Junior – 17th February 2018

1 ERA Desiet Kidane Tekeste (ERA)

Women’s Team Time Trial – Junior – 14th February 2018

1 RWA Rwanda National team (Samantha Mushimiyimana, Violette Irakoze Neza, Valantine Nzayisenga, Jeanette Manishimwe) 36:06
2 BDI Burundi National Team (Yvonne Iradukunda, Goreth Niyonkuru, Charlene Habonimana) 50:22
Display Full results

Women’s Team Time Trial – 14th February 2018Team Time Trial

1 ETH Ethiopia National Team (Eyeru Tesfoam Gebru, Selam Amha, Tsega Beyene, Eyerusalem Kelil) 1:02:38
2 ERA Eritrea National Team (Mossana Debesai, Wehazit Kidane, Tigisti Ghebrehiwet, Bisrat Ghebremeskel Tadese) 1:02:47
3 RWA Rwanda National team (Jeanne d’Arc Girubuntu, Beatha Ingabire, Mangifique Manizabayo, Jacqueline Tuyishime) 1:09:42

Women’s Time Trial – Junior – 15th February 2018

1 ERADesiet Kidane Tekeste (ERA) 31:30
2 ETHTsadkan Gebremedhn Kasahun (ETH) 1:42
3 ETHZayid Hailu (ETH) 2:34
4 RWAViolette Irakoze Neza (RWA) 4:09
5 RWASamantha Mushimiyimana (RWA) 5:14
6 MARSiham Es-Sad (MAR) 7:41
7 BDIYvonne Iradukunda (BDI) 7:58
8 BDIGoreth Niyonkuru (BDI) 9:59
9 NGRAlice Alaibi (NGR) 10:18
10 NGROnyebuchi Odiase (NGR) 14:28

Women’s Time Trial – 15th February 2018Time Trial

1 ERAMossana Debesai (ERA) 1:04:45
2 ETHSelam Amha (ETH) 0:13
3 ETHEyeru Tesfoam Gebru (ETH) 1:25
4 ERATigisti Ghebrehiwet (ERA) 1:58
5 MRIAurelie Halbwachs (MRI) 3:01
6 NAMVera Adrian (NAM) 3:38
7 RWABeatha Ingabire (RWA) 4:19
8 EGYEbtissam Zayed Ahmed Mohamed (EGY) 6:44
9 RWAMangifique Manizabayo (RWA) 7:53
10 NGREse Lovina Ukpeseraye (NGR) 14:39
11 BUREmilienne Sawadogo (BUR) 15:28

Men’s Team Time Trial – Junior – 14th February 2018

1 ERA Eritrea National Team (Biniyam Ghirmay, Tomas Goytom Yosief, Hager Mesfin Andemaryam, Natan Medhanie Ghirmay) 26:07
2 RWA Rwanda National team (Jean Eric Habimana, Yves Nkurunziza, Barnabé Gahemba, Jean Claude Nzafashwanayo) 26:56
3 NAM Namibia Nationale Team (Charl Du Plooy, Alex Miller, Schalk Van der Merwe, Dieter Koen) 28:19
4 MRI Mauritius National Team (Adriano Azor, Treven Ramasawmy, Fernando Charlot, Benito Beemal) 29:14
5 ALG Algeria national team (Aissa Nadji Lebsir, Aymen Merdj, Mohamed Cherif Noura, Saber Belmoukhtar) 29:48
6 BDI Burundi National Team (Patent Ngendakumana, Amissi Moussa, Joel Museveni) 36:34

Men’s Team Time Trial – 14th February 2018Team Time Trial

1 ERA Eritrea National Team (Mekseb Abrha Debesay, Amanuel Gebrezgabihier, Metkel Eyob, Saymon Musie Mehari) 51:28
2 RWA Rwanda National team (Adrien Niyonshuti, Valens Ndayisenga, Jean Bosco Nsengimana, Joseph Areruya) 51:45
3 ALG Algeria national team (Azzedine Lagab, Youcef Reguigui, Abderrahmane Mansouri, Islam Mansouri) 52:15
4 MAR Morocco National Team (Anasse Ait El Abdia, Mohcine El Kouraji, Salah Eddine Mraouni, El Mehdi Chokri) 52:17
5 ETH Ethiopia national team (Kiflom Gademaedhim Gebreselassie, Ebrahim Redwan, Temesgen Buru, Hafetab Weldegebreal Weldu) 53:30
6 MRI Mauritius National Team (Grégory Rougier-Lagane, Alexandre Mayer, Fidzerald Rabaye, Dylan Redy) 55:31
7 NAM Namibia Nationale Team (Dan Craven, Martin Freyer, Drikus Coetzee, Lotto Petrus) 56:21
8 BUR Burkina Faso National Team (Abdoul Aziz Nikiéma, Salifou Yarbanga, Paul Daumont, Boureima Nana) 57:34
9 GHA Ghana National Team (Abdul Razak Abdul Mumin, Abdul Rahman, Anthony Boafo Boakye Dankwa, Abdulrazak Umar) 59:41
10 TAN Tanzania National Team (Richard Laningo Laizer, Hamisi Mkoma, Gerald Karemani, Masunga Baiskeli) 59:41
11 COD Democratic Republic of the Congo National Team (Daniel Kinanira Ischara, Kyaviro Muhindo, N’koro Mayele, Mimbole Matondo) 1:00:49
12 SEY Seychelles national team (Xerxes Larue, Stephen Alberto Belle, Jude Hoareau, Gerry Albert) 1:01:10
13 UGA Uganda national team (Niyosiima Augustine, Senay Kunus, Joseph Mbaziira, Julius Yamasamuel) 1:03:45
14 ZAM Zambia National Team (Sanyando Bedias Tunkanya, Omar Mweene, Sydney Juma, Michael Olokani) 1:03:51
15 DJI Djibouti National team (Issa Mahamoud Bogoreh, Osman Abdek Khaireh, Aden Ilyas Hassan, Mohamed Ahmed Abdillahi) 1:06:54
16 BEN Benin National Team (Emmanuel Sagbo, Bashiki Abdoul, Eric Ahouandjinou, Augustin Acakpo Amoussouvi) 1:08:26
17 BDI Burundi National Team (Eric Niyonkuru, Obedi Ciza, Amadi Uwimana) 1:11:09

Men’s Time Trial – Junior – 15th February 2018

1 ERABiniyam Ghirmay (ERA) 26:39
2 RWAYves Nkurunziza (RWA) 0:56
3 ERANatan Medhanie Ghirmay (ERA) 1:10
4 MRIAdriano Azor (MRI) 1:42
5 RWAJean Claude Nzafashwanayo (RWA) 2:06
6 NAMCharl Du Plooy (NAM) 2:24
7 MRITreven Ramasawmy (MRI) 2:35
8 ALGAissa Nadji Lebsir (ALG) 2:39
9 ALGSaber Belmoukhtar (ALG) 3:44
10 SEYDenus Rupert Oredy (SEY) 4:23
11 BDIAmissi Moussa (BDI) 4:30
12 CODLoick Tshiyana Kamena (COD) 5:33
13 BDIPatent Ngendakumana (BDI) 7:04
14 UGAFilmon Mana Tekie (UGA) 7:36

Men’s Time Trial – 15th February 2018Time Trial

1 ERAMekseb Abrha Debesay (ERA) Dimension Data 53:25
2 RWAJean Bosco Nsengimana (RWA) 0:51
3 RWAJoseph Areruya (RWA) Dimension Data – Qhubeka 0:54
4 ETHEbrahim Redwan (ETH) 2:15
5 NAMDrikus Coetzee (NAM) 2:34
6 RSAEddie Van Heerden (RSA) 2:45
7 ALGAzzedine Lagab (ALG) NaturaBlue Cycling Team 2:55
8 ERASaymon Musie Mehari (ERA) Start Vaxes 3:02
9 MAREl Mehdi Chokri (MAR) Dimension Data – Qhubeka 3:21
10 RSAGustav Basson (RSA) 4:14
11 ETHTemesgen Buru (ETH) 4:52
12 MRIAlexandre Mayer (MRI) 5:13
13 MRIGrégory Rougier-Lagane (MRI) 5:41
14 MARMohcine El Kouraji (MAR) 5:46
15 BURAbdoul Aziz Nikiéma (BUR) 6:14
16 ALGHamza Mansouri (ALG) Sovac – Natura4ever 6:40
17 TANRichard Laningo Laizer (TAN) 7:01
18 GHAAbdul Razak Abdul Mumin (GHA) 9:51
19 ZAMAnthony Ryan Ellis (ZAM) 10:01
20 GHAAnthony Boafo Boakye Dankwa (GHA) 10:28
21 SEYGerry Albert (SEY) 11:07
22 CODKyaviro Muhindo (COD) 11:14
23 BDIAmadi Uwimana (BDI) 11:27
24 SEYXerxes Larue (SEY) 11:51
25 SWZMuzi Shabangu (SWZ) 12:01
26 CODMimbole Matondo (COD) 12:27
27 BURPaul Daumont (BUR) 13:17
28 BDIObedi Ciza (BDI) 13:30
29 DJIOsman Abdek Khaireh (DJI) 13:53
30 ZAMBenald Saulombu (ZAM) 14:01
31 UGASsekanga Viena (UGA) 14:38
32 SWZGcina Banda (SWZ) 15:16
33 BENBashiki Abdoul (BEN) 17:19
34 UGASebastian Kigongo Semakula (UGA) 17:43
35 DJIIssa Mahamoud Bogoreh (DJI) 18:20
36 BENEmmanuel Sagbo (BEN) 18:21

Men’s Road Race – Junior – 17th February 2018

1 ERABiniam Hailu (ERA) 1:56:43
2 ERATomas Goytom Yosief (ERA) s.t.
3 ERAHager Mesfin Andemaryam (ERA) 2:59

Comments

comments